79 yaşındaki ev sahibi ortada kaldı; Kadıköy’deki evde 5 bin TL’ye oturan kiracı ise Maldivler’de!

Ev sahibi ile kiracılar arasında kimi zaman ölümlü kavgalara da neden olan ‘yüzde 25’ sınırı bir dizi tartışmayı da beraberinde getirmiş durumda. Mali durumu kötü olan ve birçok başka evi bulunan ev sahipleri için makul bir çözüm gibi görünen ‘yüzde 25 sınırının’ birçok ev sahibini de önemli ölçüde sıkıntıya sürüklediği anlaşılıyor.

KADIKÖY’DEKİ EVİN KİRASI 5 BİN TL!
İstanbul Anadolu 20. Sulh Hukuk Mahkemesi’nde görülen bir tahliye talepli dava dosyası dikkat çeken ayrıntılar içeriyor. Dava dosyasına göre Fatma Sal, 36 yaşındaki kızı M. M. B.’nin işi için Mersin’e taşındı. Sal bu süreçte evini, spor eğitmeni Doğan Güneş’e kiraladı. Kadıköy Hasanpaşa’daki ev 1 Haziran 2021’de 3.500 TL’ye kiraya verildi. 2 oda 1 salondan oluşan evin şimdiki kirası ise 5 bin TL.


79 yaşındaki Fatma Sal, ‘yüzde 25’ hakkınının kötüye kullanıldığı görüşünde.

KİRALADIKLARI DÜKKÂNDA KALDILAR
Sal’in kızı Mersin’deki görevini tamamlanması nedeniyle bir kez daha İstanbul’a taşındı. Ancak bu süreçte evinde kiracı olduğu için uygun fiyata kiralık ev bulamadı. Sal, kızının işi nedeni ile gittiği Bodrum’da 6 ay kadar bir dükkânda kaldı. Anne Sal, kızının Bodrum’da çalıştığı işyerinin kapanması nedeni ile bir kez daha İstanbul’a döndü. Ancak bu kez bütçelerine uygun kiralık bir ev bulamadılar.


Kiracı Doğan Güneş ile kız arkadaşı, Maldivler’den sonra Bosna Hersek’e gitti.

İSTANBUL’A DÖNDÜ EVSİZ KALDI
Fatma Sal yaşadıkları durumu “30 yıldır eşimden ayrıyım. Geçmişte hemşire olarak çalıştım. O dönem sigortam yapılamadığı için emekli de olamadım. İstanbul’a döndük ancak bütçemize uygun kiralık ev bulamadık. Benim bir gelirim yok. Kayıtlarla da sabit bu. Kızım asgari ücretle bir işte çalışıyor. Dolayısı ile kiralık ev bulsak bile ödemesini yapmamız imkânsız” ifadelerini kullandı.

‘BEN EKMEĞE MUHTACIM KİRACIM MALDİVLER’DE’
Sağlık sorunları nedeni ile ciddi sorunlar yaşadığını ifade eden “Ekmeğe muhtaç hale geldiğimiz gün oldu. Kızım bana bakıyor. Kızımın arkadaşının kiracı olarak kaldığı evin bir odasında kalıyoruz. Benin durumum bu iken, kiracımız ne kirayı artırıyor ne evden çıkıyor; ne kirayı artırıyor. Kızım bana geçen gösterdi. Görünce çok üzüldüm. Ben bu haldeyken kiracım ve sevgilisi Maldivler’e, Bosna Hersek’e tatile gitmişler. Her gittikleri tatili, kaldıkları otelleri de paylaşıyorlar zaten” ifadelerini kullandı.


Kiracısı, Fatma Sal’ın, Kadıköy Hasanpaşa’daki evi için 5 bin TL kira ödüyor.

ANNESİNİN BİRÇOK EVİ VAR
Fatma Sal, konu ile ilgili açıklamasının devamında “Ne benim ne kızımın İstanbul’da kalacağı ikinci bir evimiz yok. Ancak, benim evde kiracı olarak kalan Doğan Güneş, sevgilisi B. T. ile yaşıyor. Mahkemeye sundukları adresle de bu sabit. Bizim evi de, ‘evleneceğiz’ diye kiraladılar zaten. Ancak, hem kiracımın hem sevgilisinin maddi durumları benden katbekat iyi. Doğan Güneş’in sevgilisi B. T.’nin annesi Londra’da dükkân sahibi. Bu kişinin birçok evi var. Bahçelievler’deki evlerinin boş durumda olduğunu tespit ettik” diye konuştu. Fatma Sal, ikinci bir evi olmayan ev sahipleri için sağlıklı bir çözümün geliştirilmesi gerektiğini söyledi.

‘EV SAHİBİ KÖTÜ NİYETLİ’
Tahliye davasına, kiracı Doğan Güneş adına yapılan savunmada ise özetle şöyle denildi: “Yasal sürede açılmayan davanın reddine karar verilsin. Davacının, anılan daireye bir ihtiyacı yok. Amacı, evi daha yüksek bir kira ile başkasına kiralamak. Davacı, ülkenin ekonomik koşullarını kötüye kullanıyor. Davacının kötü niyeti korunmamalı.” Bir sonraki duruşma önümüzdeki temmuz ayında görülecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x